Dobré ráno, dobrú noc, Králiček Dávid (1)

Dávi;D Králik - logoKnižka Dobré ráno, Dobrú noc, Králiček Dávid prináša malým čitateľom dobrodružstvá králička, ktorý každé ráno nasadne do svojho lietadielka a vydáva sa na parádny výLET raz do blízkeho inokedy trošku vzdialeného okolia. Počas svojich DOBROdružstiev stretáva rozličné zvieratká, s ktorými zažíva mnohé krásne príhody. Raz pomôže niekomu on, inokedy zas niekto iný jemu. Každý príbeh sa skladá z dvoch častí, v prvej (Dobré ráno), králiček odchádza do sveta, aby tam stretol nového kamaráta a zažil s ním nejaké pekné DOBROdružstvo. V druhej (Dobrú noc) sa náš králiček rozlúči so svojim novým kamarátom a fujazdí domov. V knižke dominujú pokojné, mierumilovné a láskavé zápletky a každý z príbehov predstavuje malé milé pohladenie detskej duše.

 

Nesmelý úvod pre smelých rodičov

 

Veeeeeeľmi sa tešíme, že vás zaujal náš Králiček Dávid, ktorý čoskoro plánuje vyskočiť do regálov kníhkupectiev. Je to knižka písaná s láskou a úsmevom, tak hádam prinesie trochu lásky a smiechu i vám. Teraz trošku prakticky. Táto knižka sa dá použiť na viacero spôsobov, celkom, ako keď uvaríte cestoviny. Tie si môžete dať samotné, alebo so syrom a ak ste gurmán ako Dávi;D, tak pridáte navrch ešte aj kečup ;o) No a presne tak isto je to aj s touto knižkou. Obsahuje 12 rozprávok na dobré ráno a 12 na dobrú noc. Knižka tiež obsahuje prílohu, v ktorej nájdete ku každej rozprávke na dobré ráno jedno cvičenie jogy a jedno cvičenie na artikulačnú motoriku.  Všetky rozprávky na dobrú noc zase obsahujú upokojujúce (relaxačné) formulky, ktoré rodič môže, ale nemusí prečítať (od bežného textu rozprávky sú odlíšené bledomodrou modrou farbou a kurzívou). Takže, späť na návod:  Kto chce, môže so svojimi krpcami prečítať len samotné rozprávky bez príloh. Kto túži po spestrení, má možnosť, po každej rozprávke na dobré ráno zacvičiť si s dieťaťom jedno jogové cvičenie z prílohy. A napokon, pre gurmánov, ponúkame príležitosť pridať ešte ingredienciu v podobe využitia relaxačných a uvoľňujúcich formuliek, nachádzajúcich sa priamo v textoch rozprávok na dobrú noc.

Jogové cvičenia je vhodné cvičiť spoločne s dieťaťom na podložke na cvičenie. Prostredie by malo byť pokojné,  mali sme (pokiaľ možno) eliminovať všetky rušivé zvuky a vzruchy, aby sa deti dokázali čo najviac sústrediť na cvičenie. Oblečenie pri cvičení by malo byť príjemné, také, aby nás neomínalo.  Nohy by mali byť pri cvičení bosé.

Cvičenia na artikulačnú sú veľmi jednoduché, odporúčame ich cvičiť spoločne s dieťaťom, nemá ísť o úlohu, ktorú má dieťa plniť, ale o spoločnú aktivitu.  Cvičenia je dobré realizovať v sede alebo stoji. Dajú sa tiež dobre zakomponovať k rituálu rannej hygieny pred zrkadlom alebo pred alebo po konkrétneho cviku z jogy.

Pri relaxačných formulkách, ktoré sú uvedené pri rozprávkach na dobrú noc, sme vychádzali zo základov autogénneho tréningu, ktorý  na Slovensku rozpracoval doc. MUDr. Jozef Hašto.  Nejde pri nich o autogénny tréning v pravom zmysle slova, ale o postup pri ktorom sa podľa Hašta (2014) u detí aktivuje imaginácia s príslušnými žiaducimi ovplyvneniami psychiky a celého organizmu(heterosugestívny princíp). Formulky odporúčame čítať deťom v uvoľnenej a príjemnej  atmosfére. Deti pri nej môže sedieť aj ležať. Hlas rodiča by mal pri ich čítaní byť mierne pokojný, vyrovnaný, tempo reči by malo byť pomalšie. Postupne sa formulky predlžujú; predpokladáme, že postupne deti zvládnu aj dlhšie formulky.  

 

Toľko od nás, ak sa už neviete dočkať, nebojte, knižka už je napásaná a sme na polceste ju vydať ;o)

B&D

 

Autori: Barbara a Dávi;D

Páčil sa vám tento príspevok? Podeľte sa s ostatnými:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.