Escape room (A. L. Vivaldi)

Druhý pokus o escape room na hudobke u ôsmakov decká opäť potešil, pre mňa cvrk náročnejšie v tom, že som musel vymyslieť zas celkom iné šifry a indície, tenkrát som to poňal cez farby, čo som ale samozrejme deckám opomenul povedať a museli na to prísť samé 🙂 Opäť ponúkam popis hodiny aj s indíciami pre potenciálnych bláznov, ktorí by chceli skúsiť tiež ;o) (*Moje poznámky k hodine a dianiu na nej, budem tentokrát písať FIALOVOU, aby sa dali ľahko odlíšiť od jednotlivých indícií ;o)

 

Než sme začali, poslal som decká von z triedy a urobil som 3 veci:

1/Keď boli preč, dal som každej skupine na lavicu všetky indície (rôznofarebné a pomiešané), vrátane úvodného listu A.L.Vivaldiho. (ÚVODNÝ LIST)

2/Na rôzne skrinky miesta v triede som položil nenápadné zelené papieriky s načmáraným srdiečkom a pod nich som vložil kľúče (pod kazdý papierik jeden kľúč ;o)

3/Pustil som 4 ročné obdobia od Viavaldiho: https://www.youtube.com/watch?v=GRxofEmo3HA (Táto hudba znela po celý čas, kým decká lúštili rozličné hádanky ;o)

Zavolal som decká späť. Na začiatku som ich požiadal, aby sa rozdelili do skupín po 3-4 tak, aby každá skupina sedela zvlášť. Keď takto sedeli,  dostali zelenú, že si majú prečítať odkaz od samotného uja Vivaldiho (ÚVODNÝ LIST), ktorý ležal na každej lavici (každá skupina mala vlastný ;o) a potom už mohla ísť každá skupina svojim tempom. Celkový čas na nájdenie kľúča bol 42 minút (dĺžka you tube nahrávky), ale najrýchlejší vylúštili za 25 minút. Úvodný list znel nasledovne:


ÚVODNÝ LIST

Milí mladí priatelia,

volám sa Antonio Lucio Vivaldi a verte či neverte, býval som skvelým talianskym huslistom, barokovým skladateľom, pedagógom a kňazom. Občas ma nazývali „PRETE ROSSO“ (červený kňaz) vďaka výraznej farbe mojich vlasov. Bol som prvorodený zo šiestich detí. Od detstva som mal značné zdravotné problémy (možno Angina Pectoris, alebo astmu). Môj hudobný talent sa  prejavil už v mladosti, ako dieťa som dokonca hrával v orchestri San Marco (to keď som príležitostne zastupoval svojho otca). Štúdoval som teológiu na dvoch farnostiach neďaleko Benátok, ako 25 ročný som bol vysvätený za kňaza a dostal som post kaplána v kostole Santa Maria della Pietà.

S priateľským pozdravom

Váš Antonio (4.marec 1678, Benátky, Taliansko – 28.júl 1741, Viedeň, Rakúsko)


Indície na stole boli napísané rôznymi farbami a deckám po chvíli došlo, že v úvodnom liste sa spomína PRETE ROSSO (červený kňaz), preto na stole vyhľadali indíciu, ktorá je napísaná červenou farbou ;o)


Teraz malá drobnosť z môjho života. Rád by som sa vám pochválil s tým, čo sa mi podarilo v jednom dievčenskom sirotinci. Zo  slabého orchestra bolo vďaka mne rýchlo slávne teleso. No dobre, nepochybne to bolo aj vďaka tomu, že sirotinec nemal problémy s peniazmi. Podľa dobových prameňov bol dievčenský domov odkladiskom ratolestí dôstojných benátskych pánov, čo si nemanželskými deťmi nechceli kaziť meno. Vždy sa však našiel štedrý anonymný darca, ktorý prispel na dievčenský orchester. (6, 12, 10, 3, 9).


V tejto indícii decká museli zistiť, že čísla znamenajú poradie písmen v texte. Šieste písmeno je M, dvanáste O…celkovo im vyjde MODRÁ. Hor sa na modrú indíciu ;o)


Moje dielo Štyri ročné obdobia sú vlastne štyri husľové koncerty. Táto moja najznámejšia kompozícia je zároveň jedným z najstarších i najkrajších príkladov programovej koncertnej hudby, teda hudby, ktorá napriek tomu, že nie je spätá s textom ani divadelným žánrom, vyjadruje mimohudobné inšpirácie. Každá jej časť je vyjadrením jedného ročného obdobia –  veselej jari, lenivého leta, hnedastej jesene a pokojnej zimy.


Decká samozrejme objavia „hnedastá jeseň“ a idú na ďalšiu indíciu ;o)


 

V deň, keď som sa narodil, zachvátilo Benátky obrovské zemetrasenie. Bolo to 4. marca v roku 1678 a údajne išlo o najväčšie zemetrasenie, aké si dovtedy ľudia pamätali.

Aktuálne sa v Paríži v Atelieri Lumieres nachádza výstava jedného známeho maliara a táto je premietaná za zvuku mojej Búrky zo 4 ročných období. Ak máte chuť, žmurknite ako tá výstava vyzerá: https://youtu.be/xlU9D1GmSKs Farba, ktorou tento maliar maľoval, veľmi často vekom hnedne.

 

 

 

 


Decká boli najprv zmätené, keďže hnedá bola predsa táto indícia a tiež ich trochu poplietlo to video z Paríža, ale napokon zistili, že išlo o Vincenta a teda farbou ďalšej indície bola žltá ;o)


K hudbe som sa dostal cez môjho otca, ktorý bol benátskym holičom. Účesy a šikovne oholené tváre neboli jediným umením, ktoré vytváral. Môj otec bol talentovaným huslistom a dokonca až takým, že ho povolali do slávnej kapely svätého Marka. Zhrniem to, po otcovi som zdedil ryšavé vlasy a talent, vďaka ktorému som už ako zelenáč hrával v známom orchestra San Marco.


Jasné, ďalšia indícia je ukrytá u zelenáča, alebo ak chcete, v zelenom odkaze ;o)


Hudbu som zbožňoval, no ako prvorodený syn som mal vopred určený osud – stať sa kňazom. V roku 1703 ma skutočne aj vysvätili a na krátky čas som dokonca viedol kázne. Nie hudobné zápisy, ale BIBLIA, nie pieseň, ale VEĽPIESEŇ, nie sonáta, ale 2.KAPITOLA (52), tá ma mala zaujímať! Spred oltára som však odišiel ešte v ten rok, ako ma vysvätili. Nikomu to nevravte, ale tradujú sa o mne historky, že som uprostred omše odbiehal a zapisoval si hudobné motívy. Každopádne, oficiálna verzia ukončenia kariéry kňaza, znie: zo zdravotných dôvodov ;o)


Tu boli dôležité slová napísané s veľkými písmenami „BIBLIA-VEĽPIESEŇ-2.KAPITOTA(52)“ Odkaz je jasný, decká majú nájsť v Biblii Veľpieseň (Šalamúnovu ;o) a v nej druhú kapitolu a 52. slovo. 52.slovo je „LÁSKA“. Pozor, poradie slova „LÁSKA“ je v rôznych prekladoch Biblie rôzne, preto si toto číslo nezabudnite upraviť podľa vami použitej Biblie. (V triede musí byť buď Biblia, alebo počítač ;o). Nuž a kľúče mali decká pod takýmito papierikmi, voľne pohodenými pomedzi ostatné papiere na poličkách a skrinkách:


Keď sa všetky tri skupiny dostali z triedy, sadli sme si do kruhu a reflektovali. Tu sú možné otázky do reflexie:

EMÓCIE:

-Ako ste sa dnes cítili? Čo vám spravilo najväčšiu radosť? Čo vás dnes najviac bavilo? 

FAKTY:

1/Vedomosti: Kto bol Vivaldi? Ako sa volá jedno z jeho najznámejších diel? Čomu sa venoval počas svojho života? Vivaldi a sirotinec? Čokoľvek ďalšie, čo si pamätáme o Vivaldim?

2/Zručnosti: Aké zručnosti sú potrebné k vyriešeniu indícií? Ako vám môžu byť tieto zručnosti prospešné v budúcnosti?

3/Hodnoty: Koho z vášho tímu by ste ocenili a za čo?

4/Postoje: Ktoré indície sa mi (učiteľovi) dnes podarili a boli akurát (ani príliš ľahké, ani príliš ťažké)? Ktoré indície sa mi (učiteľovi ;o) dnes nepodarilo odhadnúť? 

Toľko môj druhý pokus o escape room na hudobnej výchove ?

 

Na záver si dovolím ešte jeden obchodný návrh ;o) Za túto escape room môžete zaplatiť troma spôsobmi buď:

1/Poďakujete ?

2/Namiesto poďakovania, uplatníte princíp POŠLI TO ĎALEJ, čiže nezištne, pomôžete 3 ďalším ľuďom, ktorí budú potrebovať vašu pomoc

3/Prispejete akúkoľvek sumu na jednu z týchto organizácií (a mne len pls, pošlite info, komu a koľko ste prispeli, aby som vedel, ako sa nám darí pomáhať ;o)

Carpe diem ?

 

Autor: Dávi;D Králik


Zdroje:

https://tech.sme.sk/c/5767909/preco-zlta-od-van-gogha-hnedne.html

https://sk.wikipedia.org/wiki/Antonio_Vivaldi

https://encyklopedia.sme.sk/c/893992/vivaldi-antonio.html

https://fici.sme.sk/c/20465826/antonio-vivaldi-bol-rysavy-a-zomrel-ako-chudak-11-zaujimavosti-o-legendarnom-hudobnom-skladatelovi.html

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Vincent_van_Gogh_-_Sunflowers_-_VGM_F458.jpg

*Ešte upozornenie na záver ? Keďže táto hra vznikla opäť v noci tesne pred danou hodinou, nemal som už kapacitu opravovať gramatické chyby a preklepy, ktoré boli priamo v textoch na nete. Ak máte čas, pred použitím si ich opravte, prípadne si modifikujte niektoré zadania ?

Páčil sa vám tento príspevok? Podeľte sa s ostatnými:

2 thoughts on “Escape room (A. L. Vivaldi)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.