Frederic Chopin (escape room naživo)

Viete, keď som si tesne pred našou poslednou hudobkou v tomto školskom roku zhrnul základné parametre nadchádzajúcej hodiny, vyzeralo to fest beznádejne: pár dní do konca školského roku, teplo, siedmaci (ehm, puberta? ;o), Chopin (pre decká asi nie moc „cool“), čas výučby 12,55-14,25… A predsa, decká počúvali temer hodinu najlepšie veci od uja Chopina, lúštili a pátrali  v majstrovom živote a na záver hodiny dokázali pomenovať mnoho zaujímavostí z jeho života (i smrti) a tiež fajnovo identifikovali rozličné životné zručnosti, ktoré si počas hodiny precvičili ;o) Zázrak? Nieeeeeee. Escape room ;o)  Pred časom mi niekto písal, či by som nespravil aj videonávod „Ako spraviť escape room v triede (teda nie online ;o). Mnoooooo a ja na to, že prečo nie 🙂 Nech sa vám čápi 🙂

Začnime videjkom, kde vás prevedeniem prípravou a kratučko nahliadnete aj piramo na hodinu ;o)

No a teraz to poďme rozmeniť na drobné 😀

 

1/Decká dostanú prvú indíciu a sadu kľúčových slov (pri každom kľúčovom slove je nejaký kód)

Prvá indícia:

Fryderyk Franciszek Chopin bol poľský hudobný skladateľ a klavírny virtuóz obdobia romantizmu, ktorý je známy svojimi takmer výlučne klavírnymi skladbami. V roku 1816 sa začal učiť hru na klavíri a už v siedmich rokoch sa pokúšal o svoje prvé skladby. Dostal prezývku „básnik klavíra“.

Sada kľúčových slov s číselnými kódmi:

KLAVÍR 48-26-18-13-38-5-10

POHÁR 5-33-67-32-11

PRÍČINA SMRTI 12-19-27-4-24

HUSLE 23-17-89-11-12-65

UVOĽNENOSŤ  35-22-67-21-17-6

ODCHOD ZO SVETA 54-41-59-6-28

LÁSKA 11-15-111-18-60-7-8

HUDOBNÝ GÉNIUS 11-49-8-17

ROMANTIZMUS 20-30-86-19-7-10-32

SMRŤ 5-15-65-18

LONDÝN 22-37-11-83-50-27

VIOLONČELO 44-42-38-11

2/Decká si prečítajú úvodnú indíciu a pokúsia sa v sade kľúčových slov nájsť kľúčové slovo, ktoré sa hodí k textu (Kľúčové slovo z tejto indície je KLAVÍR ;o). Čísla pri tomto slove 48-26-18-13-38-5-10 určujú poradie písmen, ktoré si treba z indície vypísať. (Napr. 48,  znamená, že si vypíšem štyridsiate ôsme písmeno z textu indície a to je E. Keď vypíšem všetky písmená, dostanem KOBEREC, len pozor, písmená som pomiešal ;o) Decká hľadajú ďalšiu indíciu pod kobercom.

3/Decká nájdu ďalšiu indíciu pod kobercom.

Aj napriek tomu, že Chopin žil v Paríži, v Poľsku bol po smrti národným hrdinom. Jeho sestra Ludwika preto prepašovala do ich rodnej krajiny aspoň Chopinove srdce, naložené vo francúzskom koňaku.

To uložili do pamätného stĺpa v kostole svätého Kríža vo Varšave. Takmer neporušené ho tam objavil profesor Michael Witt so svojim tímom, ktorý napokon srdce preskúmal.

Srdce virtuóza bolo skoro neporušené, a preto mohli podľa vzhľadu určiť, že Chopinovu smrť spôsobila akútna perikartitída. To znamená, že skladateľ mal zápalové ochorenie srdcového vaku.

Tím potvrdil aj to, že Chopin naozaj trpel na tuberkulózu. Všetky tieto diagnózy dokázali určiť aj bez toho, aby otvorili nádobu s neporušeným srdcom.

 

Kľúčové slovo je PRÍČINA SMRTI 12-19-27-4-24. Po použití kódu na indíciu, dostanú: LAMPA.

4/Decká nájdu ďalšiu indíciu v LAMPE.

V šiestich rokoch sa začal malý Fryderyk učiť hrať na klavíri. O dva roky mal za sebou prvé verejné koncertovanie a začínal pomaly komponovať. Ako zázračné dieťa sa stal ozdobou večierkov varšavskej šľachty. Hrával so svojou sestrou Ludwikou duetá, kreslil vydarené karikatúry, ktoré často prikresľoval medzi skladby na notový papier. Jeho herecký talent sa prejavil pri predvádzaní vlastných komédií pri rodinných slávnostných príležitostiach. Už ako malý zvládal vďaka fenomenálnemu nadaniu technicky náročné hry na piano. Bach, Haydn a Mozart sa stali sa Chopinovými idolmi, ktoré ho inšpirovalik uvoľnenosti v zaobchádzaní s formou. Chopin od začiatku veľmi rád improvizoval.

Kľúčové slovo je UVOĽNENOSŤ 35-22-67-21-17-6Po použití kódu na indíciu, dostanú: TABUĽA.

5/Decká nájdu ďalšiu indíciu pri TABULI.

Chopin zomrel mladý, mal len 39 rokov, a tento fakt inšpiroval mnohých maliarov, aby romanticky zachytili jeho odchod z tohto sveta. Felix Joseph Barrias, aby zvýšil dramatickosť, pridal do obrazu aj klavír a múzu, ktorá hrá posledné tóny.

Kľúčové slovo je ODCHOD ZO SVETA 54-41-59-6-28Po použití kódu na indíciu, dostanú: KNIHA.

6/Decká nájdu ďalšiu indíciu v KNIHE.

George Sandová, vlastným menom Amandine-Lucie-Aurore Dupinová písala knihy pod mužským menom George Sand. Zoznámili sa na jednom večierku na jeseň v roku 1836. Ona bola vtedy už zrelá tridsaťdvaročná žena, on nesmelý a navyše chorý dvadsaťšesťročný mladík. Hral v spoločnosti svoje nádherné skladby a Sandová ho zanietene počúvala. „Keď zavrel klavír, siahla do kabelky, vytiahla z nej zápisník, ceruzu a rozochvenou rukou napísala: ‚Niekto vás obdivuje.‘ Lístok zložila, položila ho na okraj klavíra a ušla ako pomätená, s nikým sa nerozlúčiac.“ Takto opisuje začiatky vzťahu Chopina a Sandovej životopisec Jean Rousselot.

Chopinova osudová láska, francúzska spisovateľka George Sandová. Na obrázku už ako zrelá žena v roku 1864 (foto: Felix Nadar)

Kľúčové slovo je LÁSKA 11-15-111-18-60-7-8Po použití kódu na indíciu, dostanú: STOLIČKA.

7/Decká nájdu ďalšiu indíciu pod STOLIČKOU.

Mladý Chopin hrá na klavíri v salóne princa Radziwilla v roku 1829. Obraz poľského maliara Henryka Siemiradzkého.

Bol miláčikom salónov, šľachtičné si zamilovali malého chlapčeka pobehujúceho okolo klavíra. Keď 22. februára 1818 prvýkrát verejne vystúpil v Radziwillovskom paláci pred veľkokniežaťom Konštantínom, zožal svoj prvý veľký úspech a dlho bol oslavovaný ako druhý Mozart. Ako dvanásťročný začal študovať u Jozefa Elsnera hudobnú skladbu. Výnimočnosť Chopinovho génia nám dokazuje ročná správa konzervatória: „Szopen Fryderyk (3. ročník) pozoruhodné vlohy, úžasné schopnosti, hudobný génius…“

Kľúčové slovo je HUDOBNÝ GÉNIUS 11-49-8-17Po použití kódu na indíciu, dostanú: OKNO.

8/Decká nájdu ďalšiu indíciu pri OKNE.

Väčšina Chopinových diel je určená pre klavír. Jeho improvizačné umenie sa zobrazilo v prelúdiách, zatiaľ čo v nokturnách z 30. a 40. rokov sa uplatnila jeho veľmi jemná, spevná a konfiguráciami opradená melodika. Tanečné skladby komponoval výhradne v trojdobom metre, pritom poľský národný prvok preniká najviac v 60 mazúrkach a v slávnostných polonézach. Jeho valčíky majú prevažne salónny ráz. 3. klavírna a 1. violončelová sonáta (1846) vykazujú nezvyčajné formové riešenia (slávny Smútočný pochod predchádzal kompozícii ostatných viet sonáty b moll o dva roky).

Chopin napísal vyše 200 skladieb, medzi tie najvýznamnejšie patria:

  • 20 valčíkov
  • 17 polonéz
  • 27 etúd
  • 26 prelúdií
  • 4 balady
  • 21 noktúrn
  • 58 mazuriek
  • 4 scherzá

Jeho hudba predstavuje vrchol romantickej klavírnej tvorby a dodnes patrí k základnému repertoáru klaviristov.

Kľúčové slovo je ROMANTIZMUS 20-30-86-19-7-10-32Po použití kódu na indíciu, dostanú: RADIÁTOR.

9/Decká nájdu ďalšiu indíciu pri RADIÁTORE.

Odliatok ľavej ruky génia

Cítiac sa stále horšie a horšie, prial si byť aspoň sčasti s niekým z rodiny. V júni 1849 jeho sestra Ludwika Jędrzejewicz, ktorá mu dávala prvé lekcie na klavír, súhlasila s pozvaním do Paríža. V Paríži neskôr žila v peknom slnečnom apartmáne na Place Vendôme 12.[ Tu, niekoľko minút pred druhou hodinou ráno vo štvrtok 17. októbra 1849, Chopin zomrel.

Neskôr veľa osobností tvrdilo, že boli prítomní pri Chopinovom srmteľnom lôžku. Medzi tých, ktorí skutočne boli pri Chopinovom smrteľnom lôžku, patrí Ludwika, kňažná Marcelina Czartoryska, dcéra George Sandovej Solange a jej manžel Auguste Clésinger, ktorý neskôr toho rána urobil  Chopinovu posmrtnú masku a odliatok jeho ruky.

Kľúčové slovo je SMRŤ 5-15-65-18Po použití kódu na indíciu, dostanú: GAUČ.

10/Decká nájdu ďalšiu indíciu pri GAUČI.

Možno jediná originálna fotografia Fryderyka Chopina (Šopéna). Vznikla krátko pred jeho smrťou v roku 1849

Kľúčové slovo je JEDINÝ ORIGINÁL, ale pozor, toto kľúčové slovo bude pre každú skupinu obsahovať iný kód. Kódy sú: 7-75-48-78 // 9-24-13  //  7-7-8-75-1  //  75-7-1-2 Po použití kódu na indíciu, získa každá skupina jedno číslo (6,3,7,8). Tieto 4 čísla odomknú zámok so štvormiestnym kódom.

 

Zdroje:

https://kultura.sme.sk/c/5188484/chopin-zazracne-dieta.html

https://zivot.pluska.sk/zaujimavosti/chopin-bal-ho-pochovaju-zaziva

The best of Chopin (Video)

https://sk.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Chopin

 

Páčil sa vám tento príspevok? Podeľte sa s ostatnými:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.