HODINOVÁ FIRMA (Online pedagogická prax pre študentov VŠ)

Aktuálna situácia okolo korony priniesla okrem problémov aj kopu príležitostí. Jednou z nich je, že ak má učiteľ chuť objavovať nové možnosti vo vzdelávaní, väčšina z nich je len „klik“ ďaleko 😀 V rámci svojich aktuálnych objavovačiek som s partiou šalencov rozbehol projekt „Hodinová firma“, kde sa každý týždeń stretávame v online priestore s tridsiatkou detí rôzneho veku z celého Slovenska (dokonca už máme aj deti z Čiech ;o) a venujeme sa nejakej zaujímavej téme. Už sme mali parketársku firmu (matika a finančná gramotnosť), umeleckú agentúru (výtvarka, hudobka, informatika), najbližšie nás čaká detektívna kancelária (dejepis) 🙂

Aktivita sa rozbehla veľmi sympaticky, deti aj mentori sa údajne na hodiny tešia a užívajú si ich, tak sa pýtam sám seba, či z nášho blbnutia neskúsime vyťažiť ešte viac 🙂 Vzápätí, keďže som slušne vychovaný, sám sebe odpovedám, že prečo nie 😀 No dobre, stačilo somarín, poďme na to:

HODINOVÁ FIRMA PONÚKA: ONLINE PEDAGOGICKÚ PRAX PRE VŠ ŠTUDENTOV UČITEĽSKÝCH SMEROV

Ak ste študentom VŠ s učiteľským zameraním a hlavne, ak vás učenie baví a plánujete po skončení VŠ skutočne učiť, potom vám skupina šalencov známych pod krycím menom (Nemom, ;o) „Hodiná firma“ ponúka bezplatnú učiteľskú prax, ktorá sa vám formálne nikam nebude počítať 😀 V rámci praxe zažijete na vlastnej koži (ak má niekto srsť/šupiny, tak na vlastnej srsti, poťažmo šupinách ;o), ako robiť v online priestore skupinovú prácu (za ktorú nemáte plácu ;o), aké to je, mať vekovo a vedomostne heterogénnu skupinu detí, ako to vyzerá, ak sa učí cez tému a nie cez predmet. Taktiež dostanete príležitosť prakticky sa oboznámiť s rôznymi druhmi reflexie i feedbacku, oboje si vyskúšate a naučite sa robiť.

Etický kodex:

1/ Z hodiny nesmiete vytvoriť žiaden audio, ani audiovizuálny záznam, na ktorom by boli zachytení účastníci (bezpečnosť detí+GDPR berieme skutočne vážne!). Rovnako, hodinu nesmiete nikde streamovať. V prípade porušenia sa okamžite rozlúčime.

2/ Ak budete niekde na sociálnych sieťach, či v ročníkových prácach zverejňovať zážitky z „Hodinovej firmy“, môžete písať, čo sa podarilo a čím to bolo, aj to, čo vyšlo úplne naprd a čím to bolo. Môžete ospevovať, aj verejne kritizovať. Čo však nesmiete, nesmiete nikde zverejňovať spolu s chválou/kritikou mená, iné osobné údaje, či dokonca fotky jednotlivých účastníkov! V prípade porušenia sa okamžite rozlúčime.

3/ Ak sa rozhodnete osamostatniť a vytvoriť „konkurenčný podnik“, môžete tak spraviť v ktorom koľvek momente a my vám radi pomôžeme, keďže slovo konkurencia nám nič nehovorí a takúto aktivitu nevnímame ako ohrozenie, ale ako možnosť zabezpečiť zaujímavý rozvojový programe pre viac detí (už teraz záujem ďaleko prevyšuje naše kapacitné možnosti). Jedinou podmienkou je, že si vymyslíte vlastný názov a meno Hodinová firma, Hodinový umelec, Hodinový detektív, Hodinový čokoľvek necháte nám 🙂

Najbližšia príležitosť na získanie pedagogickej praxe v „Hodinovej firme“:

Piatok 24.4.2020 v čase od 14,00 do 16,00, na programe dňa je dejepisne ladený Hodinový detektív 🙂

Prihlásenie:

Milí budúci (m)učitelia, ak vás možnosť získať nikamsanepočítajúcu pedagogickú prax zaujala a radi by ste sa na to dali, aj keď z toho pre vás neplynú žiadne hmotné statky (ani zmätky), ozvite sa priamo v diskusii pod týmto blogom (prosím, nie na FB, ani na LinkedIn, ani emailom, ani pod imelom :D, ale tu). Stačí, ak napíšete „mám záujem“, ja okrem vašej odpovede v diskusii ako administrátor tejto stránky uvidím aj email a ozvem sa vám. Ak vás možnosť zaujala, ale najbližší piatok nemôžete, napíšte: „mám záujem v inom termíne“, aby som vedel, že vám mám dať echo, až bude pripravená ďalšia online hodina ;o)

 

…neexistuje problém, ktorý by so sebou neprinášal príležitosť, no existuje nespočetné množstvo príležitostí, prinesených problémami, ktoré zatiaľ neboli objavené..

Autor: Dávi;D Králik

Páčil sa vám tento príspevok? Podeľte sa s ostatnými:

15 thoughts on “HODINOVÁ FIRMA (Online pedagogická prax pre študentov VŠ)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.