Pri príležitosti 17.novembra som v škole realizoval zážitkovú hodinu o časoch dávno minulých, keď ešte sloboda nebola samozrejmosťou a na mieste, kam patrí demokracia, naduto sedela diktatúra. Metodiku ponúkam, lebo čím viac žiakov spozná zverstvá minulosti, tým máme väčšiu nádej, že sa im vyhneme v budúcnosti.
Nežná hodina
Ciele:
Každý rozumie a vie svojimi slovami vysvetliť pojmy: Znárodnenie, Sloboda slova, Cenzúra, Diktatúra, Demokracia, Tajná polícia-štb, Nežná revolúcia.
Každý vie, aký sviatok je 17.november a prečo je pre nás dôležitý.
Priebeh:
8,30-8,40 Pravidlá fungovania.
8,40-Znárodnenie
8,40-8,50 Individuálne rozdelenie rolí
8,50-9,00 Vyučovanie
9,00-9,10 Snack
9,10-9,15 Individuálne stretnutia-výsluchy
9,15-9,25 Novinové správy pre rodičov, ako sme sa mali na prvej hodine– cenzúra
9,25-9,30 Čítame si správy, ako skvele sme sa mali
Pravidlá:
Je zakázané:
-hovoriť svoj vlastný názor, ak sa nezhoduje s názorom vedenia triedy
-spochybňovať pravdy, hlásané učiteľom, otázkami „prečo“, sťažovať sa a byť nespokojný
-vtipkovať o systéme v triede ako i o jej vedení
-opustiť bez dovolenia miesto (stoličku)
-hovoriť nahlas bez dovolenia
-piť a jesť bez dovolenia
-cestovať na západ(záchod) bez osobitného povolenia vystaveného vedením strany
-odlišovať sa
Každé porušenie bude potrestané podľa závažnosti a opakovaní:
Izoláciou v kúte, opisovaním textov, vynadaním, poznámkou v edupage
Znárodnenie+snack:
Všetkým deťom vezmem desiatové krabičky a mobily. Keď bude čas snacku, tak 3 deťom dám ich krabičky a aj mobily, môžu sa hrať. Ostatní dostanú po jednom suchom rožku.
Sloboda pohybu a možnosť cestovať:
Tí traja sa môžu voľne pohybovať. Ostatní sedia povinne v lavici a bez slova jedia. Nehrajú sa a nezhovárajú.
Individuálne rozdelenie rolí:
S každým dieťaťom vyjdem na minútku von, niektorým poviem, že sú tajní a že z toho budú mať výhody. Ich úloha je sledovať, či niekto neburcuje proti mne triedu.
Vyučovanie:
Vysvetľujem deťom a ony sedia a počúvajú, prípadne si píšu, čo im diktujem. Ak niekto repce, je potrestaný dvojnásobkom písania (opisuje text).
Individuálne stretnutia-výsluchy:
Po jednom beriem deti von a tých, čo boli určení ako tajní sa pýtam, či sa niekto nesťažoval na niečo z toho, čo doteraz prebehlo. Ak zistím, že niekto reptal, po skončení rozhovorov pošlem do izolácie s kvantom textu na opisovanie.
Novinové správy – cenzúra:
Deti dostávajú úlohu krátko popísať, čo zatiaľ zažili. Kto dopíše, odovzdá dospelému. Každý dospelák čiernou fixkou vyčierni všetky nepatričné vyjadrenia. Ponechávame len to pekné a nevinné slová.
Čítame si správy, ako skvele sme sa mali:
Čítame si naše texty, ale len to, čo nie je vyčiernené.
*Snack 2 (okolo 9,30)-každý dostane svoju krabičku a deti sa môžu normálne najesť 😊
Reflexia zážitku:
Ako ste sa cítili, keď ste počuli pravidlá? Ako hodnotíte tie pravidlá z hľadiska spravodlivosti?
Follow up od učiteľa: DIKTATÚRA znamená, že je štát riadený mocou, príkazmi, zákazmi, trestami. Rozhoduje DIKTÁTOR, za pomoci polície a armády a ľudia sú proti nemu bezbranní. Naopak, DEMOKRACIA je o slobode a zodpovednosti. Ľudia si slobodne zvoli zástupcov, ktorí spravujú štát.
Ako ste sa cítili, keď som vám vzal vaše snacky a dal vám miesto nich suchý rožok? Ako ten môj čin hodnotíte z hľadiska spravodlivosti?
Follow up od učiteľa: Tento počin mal ilustrovať ZNÁRODNENIE. V päťdesiatych rokoch komunisti vzali statkárom ich polia, lesy, dobytok a dali ich do spoločného vlastníctva. Všetko patrilo všetkým. Každý mal čo jesť, ale veľa ľudí žilo v chudobe, preto tie suché rožky.
Ako ste sa cítili, keď niektorí z vás mohli voľne chodiť po triede, ale iní nesmeli? Ako ten môj čin hodnotíte z hľadiska spravodlivosti?
Follow up od učiteľa: Za komunizmu sa nesmelo cestovať na západ. Hranice boli strážené vojakmi, ktorí strieľali do ľudí, ak chceli ujsť. Cestovať na východ mohli tí, ktorí boli ticho a nereptali na komunistov. Ak niekto protestoval, nedostal sa do zahraničia.
Ako ste sa cítili, keď ste boli potrestaní za reptanie, dokonca aj vtedy, keď som vás nepočul ja, ale dozvedel som sa od niektorých z vás? Ako ten môj čin hodnotíte z hľadiska spravodlivosti?
Follow up od učiteľa: Za komunizmu sa nesmelo sťažovať sa na politické vedenie krajiny. Medzi ľuďmi boli tajní policajti, alebo len spolupracovníci, ktorí donášali (žalovali) na spoluobčanov a tí boli potom potrestaní. Buď, že pracovali v kotolni, alebo ich deti nemohli študovať, alebo nesmeli cestovať. Najťažšie tresty boli práce v uránových baniach.
Ako ste sa cítili, keď ste boli potrestaní za reptanie, dokonca aj vtedy, keď som vás nepočul ja, ale dozvedel som sa od niektorých z vás? Ako ten môj čin hodnotíte z hľadiska spravodlivosti?
Follow up od učiteľa: Za komunizmu sa nesmelo sťažovať sa na politické vedenie krajiny. Medzi ľuďmi boli tajní policajti, alebo len spolupracovníci, ktorí donášali (žalovali) na spoluobčanov a tí boli potom potrestaní. Buď, že pracovali v kotolni, alebo ich deti nemohli študovať, alebo nesmeli cestovať. Najťažšie tresty boli práce v uránových baniach.
Ako ste sa cítili, keď sme správy pre rodičov, ktoré ste písali o našej prvej hodine, upravovali a vyškrtali z nich čiernou všetko nepekné? Ako ten môj čin hodnotíte z hľadiska spravodlivosti? Aké bolo pre vás počúvať svoju správu, ktorá bola zmenená na nepoznanie?
Follow up od učiteľa: To sa volalo CENZÚRA. Za komunizmu sa nesmelo písať v novinách, alebo hovoriť v televízii, či rádiu čokoľvek, čo kritizovalo komunistov a vedenie krajiny. Niektoré filmy sa preto dostali do trezoru a nikdy ich nehrali (volajú sa trezorové filmy).
Ps:
17.novembra, si pripomíname nežnú revolúciu, ktorá ukončila komunistickú diktatúru. Čím je pre teba tento sviatok dôležitý?
Chceli by ste žiť na Slovensku za komunizmu (pred nežnou revolúciou), alebo radšej teraz? Prečo?
Autor: Dávi;D Králik

Skvelý nápad, ďakujem za inšpiráciu. Od utorka idem znovu ako dôchodkyňa učiť( za kolegyňu, ktorá ide na operáciu), určite to v niektorých triedach využijem. 17.11. totiž v škole prebiehajú projekty.
Snimam klobuk pred nasimi mladymi, slobodnymi ludmi, ozvali ste sa tak ako my 17.11.89. Zila som za cias socializmu a zijem v case ked nam uletela sloboda aj demokracia. Ked sme si v slobodnych a demokratickych volbach zvolili fico-nostru zo vsetkym zlom co tresta obycajnych ludi za ich nerozumnu volbu. Mama vladu smerovanu na vychod s umyslami vyuzivat, zneuzivat, trestat, kradnut a okradnut, mstit sa svojim ne-volicom aj volicom. Takze ZLE, pre slobodu a demokraciu a ZLE pre ludi. Mame vladu ktorej vzorom je vojnovy zlocinec a ostatni ludozruti. Mame vladu nekulturnych nevzdelancov venujucich sa SVOJIM zaujmom. SKODA ZE SME TAKTO ZVOLILI, LEBO LEN TO JE CESTA K SLOBODE AJ K DEMOKRACII, cesta po ktorej by sme s uctou mali spolocne s nasimi mladymi ludmi kracat, viest ich k Dobro-nostre bez zla ktore nas tu teraz dusi. Este raz sa hlboko sklaniam pred nasimi odvaznymi ludmi, ktori nasu krajimu chcu mat SLOBODNU aj DEMOKRATICKU.
Použila som ako išpiráciu so skautmi z 23. zboru Nitrava na našej spomienkovej akcii „Vitaj sloboda.“ Ďakujeme. 🙂