Tukan, ktorý túŽIL LETieť (beseda)

Máme spolu s Tukanom za sebou besedy v Šenkviciach, Nitre, Tornali, Komárne, Dolnom Kubíne, Pliešovciach, Liptovskom Mikuláši, Vištuku, Trenčíne, Žiline, Bratislave, Šamoríne, Trnave, Dubnici nad Váhom, Rožňave, Banskej Bystrici, Dudinciach, Zaježke a Slovenskom Grobe. Podčiarknuté a zrátané, bude to okolo 1500 detí. Pred jednou z besied sa mi stalo, že pani učiteľka nesmelo podotkla: „90 minút je strašne veľa. Naše deti s vami nevydržia tak dlho besedovať.“ Napadlo mi, že pod pojmom „beseda“ si možno predstavovať všeličo, preto skúsim popísať tú svoju pre ďalšie školy, ktoré by mali záujem. Nech nekupujete Králika s Tukanom vo vreci, ak už nás zavoláte ;o)

Vo všeobecnosti sú moje besedy klasickou vyučovacou hodinou: 

Cieľová skupina:

3.-6. ročník

Dĺžka besedy:

90 min

Počet účastníkov

-max 30, ideálne okolo 25

Materiálno-technické zabezpečenie:

-papiere, farbičky, dataprojektor, tabuľa na písanie

Ciele:

1/Každé dieťa vie vyrobiť tukana z papiera a jedného vlastnoručne vyrobeného si z besedy odnáša.

2/Každé dieťa vie, v čom tkvel dar tukana Ramona.

3/Každé dieťa, ktoré bude chcieť, odíde so zážitkom krátkeho letu ;o)

4/Všetci odchádzame so zážitkom času, stráveného vo vzájomnej úcte (tu zvyknem deti vopred upozorniť, že v mojich rukách je len tá časť, ako sa budem správať ja k nimi, to, ako sa budú správať oni, je v ich rukách)

5/Každé dieťa odchádza s tukaním menu a minimálne jednou vlastnou odpoveďou na niektorú z jeho otázok

6/Každé dieťa odchádza s uvedomením, že kniha nie sú len písmenká a obrázky, ale aj farba, predstavivosť a svištiaci vzduch okolo uší.

Priebeh/aktivity:

0/Úvod

Predstavenie, ciele, pravidlá (5 min)

1/Čítanie

Ukážky+video z kostarického pralesa+indiánska hudba (10 min)

2/Práca s tukaním menu

Najskôr každý sám, potom putovanie po triede a rozhovory s náhodnými okoloidúcimi (15 min)

3/Výroba origamových tukanov

(15 min)

Prestávka

4/Tukania pieseň

Gitara, spev, premietanie ilustrácií, následne deti hrajú hru sochy (10 min)

5/Let

(25 min)

6/Reflexia a Feedback

(10 min)

7/Autobusgramiáda kníh, alebo menu

Deti majú možnosť kúpiť knihu a dať si podpísať, ale ak aj nie, každé dieťa dostáva tukanie menu ako darček a môže si dať podpísať to 🙂

*Dôležité: Vždy si nosím prezúvky, lebo v školách sa musia (deti) prezúvať. Vraj som zatiaľ jediný spisovateľ, ktorý si nosí prezúvky. 😀

Recenzie na knižku nájdete tu: https://davidkralik.sk/tukan-ktory-tuzil-letiet-recenzia/

Ako taká beseda vyzerá v praxi? Tutohľa jeden z FB reportov 🙂

Cena:

1/ Beseda je zadarmo, ak je spojená s predajom kníh a predá sa cca 40 knižiek (najčastejšie býva tak, že sa predá okolo 20 a zvyšných 20 dokúpi škola do školskej knižnice).

2/ Druhá možnosť je spraviť besedu bez predaja kníh, v takom prípade je cena na celé dopoludnie (6 vyučovacích hodín), čiže 3 x 90 minútové bloky+3 knižky + moje náklady na ubytovanie a cestu – 400 eur (samozrejme vystavím faktúru).

3/ Tretia možnosť je, že je pre vás 400 eur priveľa. V takom prípade môžete požiadať o zľavu, pričom mi zabezpečíte ubytovanie (napríklad u niekoho doma), cestovné poriešime tak, že si vás dám popri inej ceste a oželiete 3 knižky. V takom prípade bude cena besedy 250 eur. (samozrejme vystavím faktúru).

Ak vás „beseda“ zaujala, ozvite sa na kralik5791@gmail.com, prípadne mi cinknite +421915738491. Na jeseň vyjde aj český preklad, preto je „beseda“ vhodná aj pre školy z ČR. Ak by ste chceli nejaké osobné odporúčania, ozvite sa, prepojím vás na ktorúkoľvek zo škôl, kde „besedy“ už prebehli, môžete sa spýtať, čo deti a učitelia na to 🙂

 

Autor: Tukan Grecia, Spoluautor: Dávi;D Králik

Páčil sa vám tento príspevok? Podeľte sa s ostatnými:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.